Life coaching. Wartościowa Matka – o świadomości tego, co jest ważne w życiu.


Trochę przewrotny tytuł nadałam dla tego artykułu, bo przecież każda matka ma wartość tylko z tego powodu, że nią jest :). Dzisiaj chcę napisać o wartościach, o tym, jak często ludzie nie zastanawiają się nad tym co jest dla nich ważne w życiu, nie poświęcają chwili czasu na to, aby zadać sobie to jedno fundamentalne pytanie: co jest dla mnie ważne w życiu, sytuacji, problemie?

life coaching, praca z wartościami

Na co dzień zawodowo stawiam takie pytania. Gdy je zadaje moim Klientom, zwykle na początku słyszę, że to trudne pytania i wymagają chwili zastanowienia. Są takie pytania, które poruszają umysły, serca i dusze, w których ludzie odkrywają swoje zasoby. Takie pytania zadają coachowie, terapeuci czy trenerzy rozwoju osobistego. To pytania otwierające, mocne, pogłębiające świadomość. Umiejętność stawiania pytań uważam, że jest sztuką przez duże “S”.

Pytanie coachingowe – dlaczego są tak istotne?

Najbardziej efektywne pytania mają wiele wspólnych cech i są nazywane pogłębiającymi, czy mocnymi, ponieważ:

  • podnoszą samoświadomość Klienta, nakłaniają do myślenia i stawiają wymagania,
  • zachęcają do podjęcia działania,
  • wymagają szczerych odpowiedzi, eliminują frazesy i słowotok,
  • są krótkie,
  • wykraczają poza pytanie o informacje i skłaniają do odkryć,
  • zachęcają Klienta do odpowiedzialności za siebie,
  • podążają za planem Klienta,
  • prowadzą Klienta do zdobywania wiedzy,
  • najczęściej zaczynają się od słów „co”, „jak”, „w jaki sposób”

W wyniku 16-letniego doświadczenia w pracy z Klientami, zauważyłam, że coraz częściej polegam na zaawansowanych pytaniach w przypadku pracy z wartościami i ograniczającymi przekonaniami. Chcę Wam przedstawić autorską koncepcję pytań diagnozujących i wznoszących, którą również przedstawiłam w jednej z moich książek zatytułowaną „Twój podręczny Mentor”.

Pytanie diagnozujące – przykłady

  • otwarte pogłębione pytania,
  • docierają do sedna problemu,
  • uszczegóławiają̨ problem,
  • tną przekonanie na mniejsze części, aby odkryć, który aspekt jest ważny,
  • docierają do rdzennych, blokujących przekonań, znajdujących się na poziomie tożsamości i celu w modelu uczenia się i rozwoju Roberta Diltsa.

Badanie potrzeb klienta – pytania diagnozujące

Aby dojrzeć najgłębsze potrzeby Klienta oraz jego oczekiwania trzeba zaangażować się w uważny dialog, zadawać właściwe, otwarte i pogłębione pytania w odpowiednim momencie. Pytania diagnozujące są zadawane w celu przeniesienia Klienta z poziomu problemu na poziom celu. Ponadto pomagają zobaczyć Klientowi cel, znaleźć możliwości, dają poczucie sprawstwa oraz podnoszą poziom energii do działania.

Life coaching kurs – praca z wartościami

Wracając do tytułu artykułu „Wartościowej matki”. Podczas moich kursów i szkoleń w life coachingu pracując z kobietami, bardzo, bardzo często rozmawiam z nimi o wartościach, a zwłaszcza o poczuciu wartości, w kontekście ich życia osobistego i zawodowego.

Life coaching – jak działa?

Podzielę się jedną z historii z gabinetu:

Klientka Małgosia przyszła na sesję z następującym problemem: „nie robię nic pożytecznego w życiu”. W krótkim czasie zmieniła kilka razy pracę, żadna nie sprawiała jej satysfakcji, wręcz czuła się „nadużywana”. Jej zarobki były dla niej zbyt małe i mówiła, że nie wnosi wystarczająco dużo pieniędzy do rodziny. Przy tym wszystkim towarzyszyło jej silne uczucie żalu w klatce piersiowej. W trakcie sesji odkryła, że jej głównym problemem jest niskie poczucie wartości.

Zapytałam:

– Co powoduje, że masz takie poczucie wartości? Wówczas odparła:

– Dlatego, że jestem nieproduktywna.

Zapytałam:

– A co oznacza dla ciebie nieproduktywność?

Klientka skomentowała to tym, że jej zarobki są zbyt małe i że nie wnosi wystarczająco dużo pieniędzy do budżetu rodzinnego.

– W jaki sposób nieproduktywność wpływa na twoje poczucie wartości?

Jeśli nie zarabiam wystarczająco dużo pieniędzy i nie wnoszę ich do budżetu domowego, to moja wartość spada w moich oczach i w oczach domowników.

Zadałam jej kolejne pytanie:

– Skąd o tym wiesz?

I tutaj się zatrzymała, zawiesiła na własnych odczuciach.

Odparła:

– Nie wiem, to taki mój wniosek.

Zadałam kolejne pytanie:

– Co dla ciebie zatem oznacza poczucie wartości?

Odparła, że manifestuje się to sukcesami w pracy, wartością materialną, którą wnosi się do wspólnego majątku rodzinnego.  Pokazywała wszystko, co jest zewnętrzną wartością. Dodatkowo porównywała się do swoich znajomych, którzy byli w jej wieku i osiągnęli sukces finansowy. Szukała swojej wartości na zewnątrz siebie.

Gdy Małgosia usłyszała kolejne pytania wznoszące, natychmiast przeniosła się do swojego wnętrza i uświadomiła, że jej wartość to nie tylko to co materialne, ale też to kim ona jest, co wnosi emocjonalnie do swojej rodziny i wiele innych ważnych odkryć.

Po tej sesji pracowałyśmy z Małgosią nad jej systemem wartości. Odkryła, że w jej życiu osobistym ważne są: miłość, bliskość oraz poczucie bezpieczeństwa. Ludzie najczęściej działają w oparciu o wzorce zachowań wypracowane w toku życia. Rzadko poświęcają czas na aktualizację tego, czy jeszcze te wzorce im służą.

Z pozdrowieniami odkrywania swoich wartości. Lilianna.

A propos: a co dla Ciebie jest ważne w życiu, pracy, rodzinie?

Pobierz
darmowego
e-booka!

Szkoła Coachingu - Bezpłatny e-book
Szybki kontakt
+
Wyślij!