Dlaczego nie można bić dzieci? Poznaj prawdziwe powody.


Przemoc w rodzinie to bardzo bolesny temat dla tych, którzy jej doświadczyli. Tak trudny do wyrzucenia z pamięci umysłu i ciała. Bywa częsty w tzw. „dobrych rodzinach”. I choć każdy z nas ma granice cierpliwości w stosunku do dzieci, to rozwiązanie problemu „przykładowym klapsem” to najgorsze z rozwiązań. Gdyż poza rozładowaniem emocji dorosłego, przynosi same szkody w psychice dziecka, z którym będzie się mierzyć jako dorosła osoba.

dlaczego nie warto bić dzieci?
Liczne badania wskazują, że przemoc i bicie dzieci ma destrukcyjny wpływ na psychikę osoby dorosłej.

Dlaczego nie warto bić dzieci?

Zacznijmy od początku. Bicie dzieci nie ma najmniejszego sensu. Nic nie usprawiedliwia tego faktu. Rodzice tylko dlatego biją dzieci, ponieważ sami nie potrafią poradzić sobie z własnymi emocjami. Wyładowują agresję na najsłabszym członku rodziny i najczęściej jest to właśnie dziecko. Co się dzieje po pobiciu w umyśle i ciele dziecka? Dziecko bite od urodzenia do 10 roku życia przyjmuje to za coś naturalnego i zwykłego. Nie kwestionuje zachowania rodzica, bierze je bezkrytycznie za swoją prawdę. Myśli, że tak ma być. Że bicie w życiu jest normalne.

Jakie zmiany zachodzą w psychice bitego dziecka?

Przemoc fizyczna powoduje, że raz na zawsze fizyczne granice człowieka zostają przekroczone. I jeśli przekracza je rodzic, to dziecko pozwoli to zrobić również obcej osobie. To otwiera dziecko również na inne formy przemocy np. seksualnej. Żal, strach, ból to emocje wynikłe z przemocy, które towarzyszą dziecku, a potem osobie dorosłej przez całe życie, do momentu, gdy świadomie nie wyrzuci ich ze swojego ciała. Ale to nie wszystko, nawet jeśli przemoc już nie występuje, emocje, które pozostają w ciele przechodzą po pewnym czasie w stan uśpienia. Ale czy przestają działać, jeśli śpią? Ach nie! Dopominają się zaspokojenia. A tym zaspokojeniem są uzależnienia: od jedzenia, alkoholu, narkotyków, papierosów, oglądania filmów, przesiadywania w internecie…

Jak wygląda życie osoby dorosłej, która doświadczyła przemocy w dzieciństwie?

Na podstawie przeżywanych emocji oraz zachowań obserwowanych w domu osoba dorosłą tworzy tzw. wdrukowane przekonania na temat siebie i świata. Wdrukowane przekonania to są myśli, na podstawie, których ludzie budują fundament swojego życia.

Na jakim fundamencie buduje swoje życie osoba dorosła, która była poddawana jako dziecko przemocy fizycznej?

Oto przykładowe:

  1. nie jestem dość dobry

  2. jestem winny temu, co się wydarzyło

  3. nie zasługuję

  4. ludzie mnie ranią

  5. życie jest niesprawiedliwe

  6. życie jest niebezpieczne

  7. życie jest ciężkie

Powyższe przekonania nie jest łatwo odkryć samemu, a tym bardziej je zmienić. Funkcjonują na nieświadomym poziomie. Pomocą dla tych osób może być coaching, pomoc psychologiczna, psychoterapia, czy też wspaniała metoda integracji oddechem. Trochę metod coachingowych pomocnych w tych problemach opisuję w swojej książce pod tytułem: „Coaching przy kuchennym stole”.

Czy warto fundować dzieciom taką podróż przez życie?

Kochani – rodzicielstwo jest sztuką, której warto się uczyć. Warto zainwestować czas, pieniądze, wysiłek, aby ją posiąść. Warto poradzić sobie samemu ze swoimi problemami, aby nie obciążać nimi swoich dzieci, bo to przechodzi na kolejne pokolenia.

Z miłością, Lila

Pobierz
darmowego
e-booka!

Szkoła Coachingu - Bezpłatny e-book
Szybki kontakt
+
Wyślij!