Jak zbudować prawdziwą relację i pomóc dziecku?


Jeżeli pragniesz wspierać swoje dziecko w emocjonalnym rozwoju, najpierw musisz pomóc sobie – zwykle taką radę daję rodzicom podczas moich szkoleń. Nam dorosłym często zdarza się popełniać błędy w komunikacji z dziećmi. Temat jest szczególnie mi bliski, oczywiście ze względu na to, że jestem matką. Niedawno moja córka Justyna Kupaj opublikowała film na YouTube, w którym dzieli się swoim doświadczeniem związanym z odkryciem, zaakceptowaniem i przeżywaniem depresji.

jak zbudować relacje z dzieckiem?
Porozumienie z dziećmi warunkuje nastawienie rodziców. Dlatego tak ważne jest zaopiekowanie się własnymi emocjami, by móc pomóc dziecku.

Jak zachowanie rodziców determinuje zachowanie dziecka?

Dzieci uczą się przez słuchanie, naśladowanie, działanie i obserwowanie dorosłych. W wypowiedzi swojej córki zobaczyłam dużo własnych schematów, które jej przekazałam.

Dzielę się z wami tym, ponieważ żyjemy w ogromnej nieświadomości schematów, które powielamy – od naszych rodziców i które przekazujemy dalej naszym dzieciom. Prawdopodobnie nie zobaczyłabym swojego schematu nieakceptacji brzucha, gdybym bardzo wyraźnie nie usłyszała tego u mojej córki. Słyszałam dosłownie własne myśli w jej słowach. Bardzo mi było przykro z dwóch powodów:

  • uświadomiłam sobie kolejny raz własną nieakceptację swojego ciała,
  • przekazałam jej te emocje, a ona je wzięła.

Trochę brzmi to jak wiwisekcja, ale wiecie mam tak potężną potrzebę i chęć dzielenia się własnym życiem, po to, by pomagać innym ludziom nie powielać błędów, które ja i wielu innych rodziców powiela. Moi rodzice też, a ja po nich, moje dzieci po mnie.

Może by tak zatrzymać ten proces transferu zachowań, myśli, emocji powtarzany z pokolenia na pokolenie? Przerwać niebezpieczne schematy z dzieciństwa? Może by tak zacząć żyć świadomie w pełni swojego potencjału.

Jak zbudować dobrą relację z dzieckiem?

Jeśli chcesz pomóc rozwiązywać problemy swoim dzieciom, przyjrzyj się najpierw sobie. Jeśli twoje dziecko choruje na depresję, czy każdą inną chorobę, zobacz co musisz w sobie uleczyć, by twoje dziecko samo się uleczyło. W naszym przypadku, gdy my z mężem zaczęliśmy pracować nad sobą – a od sierpnia tego roku prawie każdego dnia pracujemy nad miłością do siebie, według metody 21 dni pracy z lustrem Louise Hay – nasza córka rozpoczęła terapię i leczenie bez większego naszego udziału. Ten proces zachodzi nieświadomie! Samodzielnie zdecydowała się poszukać terapeuty, podjęła decyzję o leczeniu. I coraz częściej widzę ją uśmiechniętą, pełną energii, radośnie zmęczoną na bieżni.

JEŚLI CHCESZ POMÓC SWOJEMU DZIECKU NAJPIERW POMÓŻ SOBIE! A tymczasem zapraszam Was do obserwowania Justyny na YouTube

 

 

 

 

 

Pobierz
darmowego
e-booka!

Szkoła Coachingu - Bezpłatny e-book
Szybki kontakt
+
Wyślij!