Głównym celem tego artykułu jest przedstawienie na czym polega różnica pomiędzy myśleniem na problem, a myśleniem pozytywnym. Dowiedz się jak zacząć myśleć pozytywnie, poznaj skuteczne narzędzia i zacznij praktykować pozytywne myślenie w codziennych sytuacjach.

Moc pozytywnego myślenia
Umysł można porównać do oprogramowania komputera. I tak jak w komputerze mamy różnorodne programy np. program MS Office, tak umysł ma kilkanaście różnych programów, np. na problem, na różnice, na opcje …
W tym artykule chcę cię zapoznać z programem umysłowym nazywanym – na problem.
Ten sposób myślenia powstaje u dzieci już w pierwszych latach życia jako rezultat słuchania jak komunikują i porozumiewają się ich rodzice. W pierwszych latach życia rodzice są naszymi autorytetami, nawet jeśli ich sposób komunikacji, budowania relacji, porozumiewania się był nieakceptowalny, nieskuteczny, nieefektywny, to małe dzieci o tym nie wiedzą i po prostu naśladują swoich rodziców. Oczywiście nie mając świadomości. I stąd też jako osoby dorosłe nie mają świadomości, że nadal naśladują swoich rodziców w tak wielu aspektach.
Czujesz że problem pozytywnego myślenia dotyczy Ciebie? Weź udział w kursie “Od lęku do pokochania siebie naprawdę” i zdobądź wiedzę, jakiej nie znajdziesz w żadnych książkach!
Jak zacząć myśleć pozytywnie?
Dlatego też rozwój osobisty polega na tym, aby stawać się coraz bardziej świadomą osobą i wychodzić ze schematów, w których wyrośliśmy w dzieciństwie. Wychodzić ze schematów tak naprawdę naszych rodziców, po to, aby iść swoją drogą. Podczas sesji coachingowych jednym z częstych tematów jest przekształcanie istniejących problemów klienta na myślenie ukierunkowane na pozytyw lub cel.
Czym konkretnie jest myślenie ukierunkowane na problem?
Myślenie ukierunkowane na problem jest to myślenie o tym:
- czego nie chcesz,
- czego nie możesz,
- czego nie potrafisz. Ważne jest to słowo „NIE”.
Kiedy myślisz w ten sposób, to pomimo iż chcesz zmiany, to i tak skupiasz się na tym, o czym myślisz. Na przykład: nie myśl o wczorajszej sprzeczce. Dokąd dążą twoje myśli? Oczywiście Do wczorajszej sprzeczki.
Kolejno myślenie na problem to też myślenie w kategoriach powinności, przymusu. Charakterystyczne słowa to:
- muszę,
- powinnam,
- trzeba
Następnie:
To myślenie o słowach mających charakter negatywny:
- stres w pracy,
- kłótnia z partnerem,
- problem z dzieckiem.
Myślenie pozytywne ćwiczenia
Jeśli uświadomisz sobie taki rodzaj myślenia, to warto wówczas przenieść swoją uwagę na myślenie tak zwane pozytywne lub celowe. Czyli co chcesz, co możesz, na co masz wpływ, co wybierasz robić.
Jak to zrobić praktycznie?
Jeśli chcesz mniej stresu w pracy, to co chcesz w zamian za to?
Wiele osób odpowie: chcę spokojnej pracy albo chcę stabilnego i zrównoważonego działania.
Jeśli nie chcesz kłótni z partnerem, to co chcesz w zamian za to?
Może chcesz harmonijnych relacji, dobrej komunikacji.
Jeśli masz problem z dzieckiem, to co chcesz w zamian za to?
Chcę dobrze dogadywać się z moim dzieckiem albo chcę pomóc mu w nauce…
Jeśli chcesz przejść od myślenia na problem do myślenia pozytywnego to pomocnym tutaj będzie pytanie: czego chcesz w zamian za to?
I odpowiedź już jest umiejscowiona w myśleniu pozytywnym. Proste, prawda?
Zapraszam cię do drugiej części artykułu, gdzie poćwiczymy strategię 6 kroków przeprowadzających do myślenia pozytywnego.