Narzędzia coachingowe – niewidzialni doradcy. Przykłady


Wyobraźnia człowieka nie zna granic, może być ogromnym wsparciem w podejmowaniu decyzji, w trudnych sytuacjach, ważnych relacjach, ważnych i trudnych rozmowach. Jedną z metod wykorzystania wyobraźni jest mentalne połączenie się ze sposobem myślenia ludzi, których znasz, podziwiasz, uczysz się od nich. 

narzędzia coachingowe

Narzędzia coachingowe przykłady

Zapraszam cię do stworzenia sobie zespołu niewidzialnych doradców, którzy mogą być pomocni w powyższych sytuacjach. Wybierz dziewięć osób, których dokonania życiowe wywarły na tobie najsilniejsze wrażenie. Wypisz je w notatniku. Tworzysz w taki sposób zespół doradczy, który może wspierać cię w podejmowaniu najważniejszych decyzji. W coachingu nazywamy ich mentorami. To do czego cię teraz zapraszam to jeden ze sposobów korzystania z rad twoich wewnętrznych mentorów.

W jaki sposób pracować z takim zespołem?

Procedura jest następująca:

  1. W sytuacjach w których potrzebujesz wsparcia, zwołaj w wyobraźni grupę niewidzialnych doradców.
  2. Wyobraź sobie, że razem zasiadacie przy konferencyjnym stole. Masz możliwość zasiadania do niego wraz z ludźmi, których uznajesz za wielkich i równocześnie masz możliwość przewodniczenia tej grupie osób.
  3. Teraz zwróć się do poszczególnych doradców z prośbą o udzielenie odpowiedzi na twoje pytanie. Ważne, aby się zwracał się do swoich doradców po imieniu. Pytania formułuj na różne sposoby.

Na przykład:

Jeśli wybrałeś Marię Curie Skłodowską jako swojego doradcę, to zapytaj: Pani Mario chciałabym uzyskać od Pani radę na temat trudnej decyzji, którą muszę podjąć. Pani radziła sobie świetnie z trudnościami.

Albo:

Pani Mario jaką radę ma Pani dla mnie, która wesprze mnie w podjęciu tej trudnej decyzji?

Albo:

Pani Mario, chciałabym nauczyć się od pani konsekwencji i wytrwałości w podejmowaniu trudnych decyzji.

  1. Stosuj tę metodę tak często jak potrzebujesz, aby niewidzialni doradcy stali się dla ciebie prawie rzeczywistymi postaciami.
  2. Wszystko co usłyszysz zapisuj i nie neguj tego. Podążaj za swoim wewnętrznym kompasem, którym są rady od twoich doradców.

Spotkania z zespołem niewidzialnych doradców rozgrywają się wyłącznie w Twojej wyobraźni, mogą wprowadzić cię na drogę wiodącą do wspaniałej przygody, nauczyć doceniać cię prawdziwą wielkość, ośmielić twoją twórczą wyobraźnię i stworzyć okazję do wyrażania rzetelnych myśli.

Aby uniknąć ingerencji świadomego umysłu, możesz zespół niewidzialnych doradców powołać tuż przed udaniem się spać.  W sytuacji relaksu oraz wyciszenia zadać im pytania, poprosić, aby odpowiedzieli podczas snu i rano po przebudzeniu się zapisać ich odpowiedzi. To jest pewna forma autosugestii.

Dobrej pracy.

Jeżeli chcesz poznać więcej skutecznych narzędzi coachingowych, zapraszamy do udziału w szkoleniach i kursach coachingowych organizowanych przez Szkołę Coachingu Edukacyjnego Lilianny Kupaj.

  1. Szkoła Life Coachingu online – Expert Coaching Skills ICI
  2. Mistrzowski Kurs Trenerski 

Pobierz
darmowego
e-booka!

Szkoła Coachingu - Bezpłatny e-book
Szybki kontakt
+
Wyślij!