Tłumienie emocji i jego skutki. Do czego prowadzi?


Niedawno rozmawiałam z uczestnikami szkolenia, którzy podzielili się ze mną tym, że bardzo szybko racjonalizują uczucia, które pojawiają się ich w ciele. Z perspektywy psychologicznej jest to mechanizm obronny umysłu, który pomaga „nie czuć” uczuć. Czy rzeczywiście „nie odczuwanie” pojawiających się emocji w ciele pomaga nam czy przeszkadza? W jaki sposób tłumienie uczuć wyłącza te uczucia z działania i wpływu na organizm człowieka? Od 16 lat łączę wykształcenie medyczne i psychologiczne. Są to obszary bliskie mojemu sercu i pracy. Dzisiejszy artykuł powstał na postawie książki „Geniusz w genach” autorstwa Dawsona Church’a.

tłumienie emocji, stres a wpływ na zdrowie

Geny i medycyna epigenetyczna

Epigenetyka jest nauką o dziedziczeniu zmian funkcjonowania genów, których występowaniu nie towarzyszy zmiana w sekwencji łańcucha DNA. Bada źródła, które włączają i wyłączają geny. Niektóre z nich są natury chemicznej, inne elektromagnetycznej. Niektóre pochodzą ze środowiska we wnętrzu ciała, inne są reakcjami organizmu na bodźce docierające ze środowiska otaczającego ciało.

>> Szkolenia coachingowe i kursy – zapisz się już teraz! <<

Jak stres wpływa na rozwój mózgu i organizmu?

Stresujące myśli, które prowadzą do wydzielania związanego ze stresem neuroprzekaźnika epinefryny, hamują i upośledzają naturalną wytworzoną w toku ewolucji zdolność samouzdrawiania. Myśli tego rodzaju często są tylko wytworem umysłu człowieka, a nie rzeczywistością. Stres niszczy mózg, prowadząc do atrofii jego komórek i utraty pamięci. Ponadto podwyższa ciśnienie krwi stężenie cukru we krwi, powodując stwardnienie tętnic i choroby serca. Organizm człowieka nie dokonuje moralnej oceny jego odczuć, tylko odpowiednio na nie reaguje

Tłumienie emocji a zdrowie

Już ponad 2000 lat temu Budda powiedział: „człowieka kształtują jego myśli.” Neurobiolog dr Candace Perth mówi, że cząstki ludzkich emocji pozostają w ścisłym związku z fizjologią, a w istocie są z nią nierozłączne. Człowiek świadomie, a jeszcze częściej nieświadomie, w każdej chwili dokonuje wyboru względem tego, co i jak czuje. Wracając zatem do pierwszych zdań tego artykułu – tłumienie emocji nic nam nie daje. Stłumione emocje nadal działają w naszym organizmie niekoniecznie przyczyniając się do naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Współczesna nauka daje nam wyniki ekscytujących badań wskazujących na to, że myśli i uczucia wpływają na to jak funkcjonują geny!

Tłumienie emocji – skutki

Od 2 lat bardzo często towarzyszą mi myśli związane z tym, że strach generowany i podsycany przez media związany z pandemią zdecydowanie szkodzi naszemu zdrowiu. Co więcej obniża funkcjonowanie układu immunologicznego, odporności – o czym nauka od kilkudziesięciu lat już mówi.

Strach przed pandemią – jak go przezwyciężyć?

Chciałabym, aby mój głos i głos naukowców, którzy napisali książkę pt.: „Geniusz w genach” pomógł spojrzeć na to, że strach przed wirusem nie doprowadzi nas do sukcesu, zdrowia, rozwoju gospodarki czy otwartości na relacje międzyludzkie w realnym świecie. To rozwój świadomości, wiedza przenoszona do praktycznego działania pomoże nam przezwyciężyć obecną zapaść i rozwój pozytywnego myślenia, a co za tym idzie spokojne działanie w subiektywnym świecie każdego z nas, a który globalnie tworzy nasz wspólny świat.

Pobierz
darmowego
e-booka!

Szkoła Coachingu - Bezpłatny e-book
Szybki kontakt
+
Wyślij!