Wytrwałość – jak ją rozwijać, by osiągać życiowe cele?


Czy zastanawiałeś/aś się kiedyś co decyduje o karierze i sukcesach innych ludzi? Badania pokazują, że sam talent to za mało. Ci którzy odnieśli największe sukcesy w nauce, sporcie, biznesie, sztuce, byli jednocześnie wybitnie utalentowani i wytrwali w swoich działaniach. A sam talent nie jest żadną gwarancją sukcesu. Osoba lepsza w czymś przegrywa z osobą bardziej wytrwałą. Zapraszam do grupy na Facebook’u Projekt Kobieta Świadoma i Piękna, gdzie w każdy wtorek o godzinie 20.00 prowadzę live tematyczny. W październiku rozwijamy i trenujemy WYTRWAŁOŚĆ. Jest to podstawowa wartość w dążeniu do celu, aby osiągnąć sukces.

jak trenować wytrwałość

WYTRWAŁOŚĆ – to pierwsza z wartości, o której rozmawialiśmy podczas ostatniego live’a. A będziemy pochylać się nad 12 wartościami przez najbliższych 12 miesięcy. Jedna wartość – jeden miesiąc. W każdy wtorek o 20.00 prowadzę live tematyczny. Pierwszy o wytrwałości odbył się 11.10.2022 r. Możesz go odsłuchać bez problemu. Wsparciem dla naszej pracy jest poradnik Kobieta Świadoma i Piękna dostępny w naszej księgarni.

Link do grupy Facebook 👉Projekt Kobieta Świadoma i Piękna

Jak być wytrwałym w dążeniu do celu?

Wytrwałość – co to za wartość? Jakie ma znaczenie życiu? W gabinecie coachingowym bardzo często spotykam się z klientami właśnie z powodu tej wartości. Wytrwałość bowiem, to jedna z najważniejszych cech w dążeniu do postawionych celów. Do czego potrzebna jest wytrwałość w życiu? Można by odpowiedzieć, że do wszystkiego.

Wytrwałość i konsekwencja w dążeniu do celu

Wytrwałość to pożądana cecha, która może doprowadzić Cię do osiągania celów i spełniania marzeń. Konsekwencja i upór składające się na wytrwałości z pewnością pomogą Ci m.in. w następujących obszarach:

 • Dbania o dobrą sylwetkę.
 • Utrzymania rygoru w diecie.
 • Odnoszenia sukcesów w biznesie i nauce.
 • Zarabiania satysfakcjonujących pieniędzy.
 • Rozwijania i utrzymania związków rodzinnych i miłosnych.
 • Osiągania sukcesów sportowych.

I wielu innych rzeczy.

Jak wzmacniać i budować wytrwałość?

WYTRWAŁOŚĆ to taka cecha, która mimo trudności pozwala ludziom nie ustępować i nie rezygnować z osiągnięcia wyznaczonego celuOsoba WYTRWAŁA konsekwentnie dąży do zamierzonego celu. Dobra wiadomość to taka, że wytrwałość rośnie z wiekiem. Zatem nigdy nie jest za późno, by dążyć do osiągania celów i realizowania marzeń.

Profesor Angela Lee Duckworth w książce „Upór. Potęga pasji i wytrwałości” opublikowała wyniki badań, które sugerują, że wytrwałość rośnie w stałym tempie w ciągu życia człowieka, to znaczy – im człowiek starszy, tym robi się bardziej wytrwały. Co więcej na każdym kolejnym etapie życia stajemy się bogatsi w doświadczenia, nabywamy umiejętność podnoszenia się po potknięciach i rozczarowaniach, dzięki czemu jeszcze wytrwalej dążymy do osiągania celów.

Wytrwałość przykłady. W jaki sposób rozwijać wytrwałość?

Rozwijaj i wzmacniaj wytrwałość, wykorzystując poniższe ćwiczenia.

 1. Wyznaczaj cele i skup się na celach długoterminowych (ważne, aby były szczegółowo zdefiniowane), np. w arkuszu SMART lub VALID.
 2. Dobrze się odżywiaj i wysypiaj.
  Wytrwałość ma związek z ilością glukozy w naszym organizmie. Im mniej glukozy, tym szybciej tracimy cierpliwość. Dlatego warto jeść produkty o niskim indeksie glikemicznym, takie jak warzywa, owoce, ryby, orzechy fistaszki, nerkowce), żółty ser, oliwa z oliwek, chleb orkiszowy, biała fasola… Sen z kolei wpływa na regenerację organizmu, który w tym czasie lepiej przyswaja glukozę.
 3. Medytuj i świadomie oddychaj.
  Psycholog Kelly McGonigal z Uniwersytetu Stanforda, autorka książki „Siła woli”, wyjaśnia, że świadome oddychanie, reguluje rytm zatokowy serca. Gdy bierzemy wdech, serce przyspiesza, a gdy robimy wydech – serce zwalnia. Im większa jest różnica, tym lepiej dla kondycji, zdrowia, a także siły woli. Medytacja jest właśnie metodą na zwiększenie rytmu zatokowego – poprzez spowolnienie oddychania. Warto dodać, że wystarczy zacząć od uważnego oddychania przez 5 minut dziennie, a efekty będą zauważalne.
 4. Ćwicz na małych rzeczach.
  Wyznaczaj cele, które jesteś w stanie osiągnąć. Zacznij od drobnych celów, po to, aby mieć poczucie sukcesu, np. przeczytaj jedna książkę w wyznaczonym czasie.

Podsumowując, warto zacząć od małych kroczków, wybrać sobie jedną metodę i wypróbować jej działanie.

Lilianna Kupaj

Jeżeli Ty również chcesz wprowadzić konkretne zmiany w swoim życiu, spełniać marzenia i wytrwale dążyć do celów, już teraz zapisz się na szkolenia coachingowe:

 1. Kurs Life Coachingu online – 22.04.2023 r.
 2. Szkoła Coachingu II stopnia (stacjonarny) – 29.04.2023 r.

 #rokzwartosciami #wartosciwzyciuibiznesie #wartosciwzyciu

Pobierz
darmowego
e-booka!

Szkoła Coachingu - Bezpłatny e-book
Szybki kontakt
+
Wyślij!