Coaching biznesowy. Jak sprawić, by pracownik utożsamiał się z wartościami firmy i pracował wydajnie?


Odpowiedź na to pytanie warta jest przysłowiowy milion. Każdy szef i właściciel, wcześniej czy później musi podjąć decyzję, jak kształtować pracowników by rzeczywiście realizowali wartości firmy, a jednocześnie jak budować politykę firmy tak, by brała pod uwagę wartości pracownika. Pamiętaj, że zadowolony pracownik to wydajny pracownik, a ta wydajność przełoży się na usatysfakcjonowanie pracodawcy. Nie wiesz jak to zrobić? 👉 Skorzystaj z naszych szkoleń.

wydajny pracownik firmy. Lilianna Kupaj

Wartości w pracy zespołowej 

Zacznijmy więc od zastanowienia się nad tym, czym tak naprawdę są wartości. Wg Słownika PWN są to przekonania, determinujące podobne przeżycia psychiczne i działania jednostek. Pojęcie wartości wywodzi się z języka niemieckiego od słów Wert i Wuerde, które oznaczają godność, honor i powagę. A według mojego najgłębszego przekonania, są one tym co jest cenne, ważne, godne pożądania i co stanowi cel ludzkich dążeń.

👉Zobacz skuteczne narzędzia do pracy z wartościami. 

Wartości pracy w życiu człowieka

Wobec powyższego, pytania o wartości pracy w życiu codziennym każdego menedżera czy pracodawcy brzmią:

  • co jest ważne dla mnie?
  • jakimi wartościami chcę, aby kierowała się moja firma, jakie cele chcę osiągać i jakie wartości dzięki nim zrealizuję? 

Sposobem, by odpowiedzieć na te pytania, jest spojrzenie w głąb siebie, do podświadomej i emocjonalnej części naszego umysłu. 

Najważniejszą rzeczą w życiu jest określenie tego, co jest najważniejsze – K. Blanchard, M. O’Connor

Najważniejsze wartości w pracy

Przykładowym systemem wartości w firmie mogą być:

  • poczucie wspólnoty
  • troska o ludzi  
  • szeroko rozumiane branie odpowiedzialności
  • prostota i nieszablonowe myślenie

Jestem przekonana, że w tym kontekście, każdy przełożony mógłby spodziewać się takich zachowań swoich pracowników jak np. pracy w pozytywnej atmosferze, dbania o ekologię, podchodzenia do klienta w sposób elastyczny itp. I miałby rację. Ale jak uczy doświadczenie, można też zostać potężnie rozczarowanym, spodziewając się zachowań wynikających z tego swoistego „kodeksu” wartości i nie otrzymać tego.

Rola wartości w pracy zawodowej 

I tu napotykamy niemały problem, gdyż wartości, to spore zobowiązanie wobec siebie, wobec klienta i kontrahentów. Są one bowiem nierozerwalnie powiązane z przekonaniami (na temat świata, innych ludzi, rzeczywistości) i tworzą nastawienia wewnątrzorganizacyjne. Nastawienia te mogą dotyczyć choćby wykonywanej pracy, stosunku do pracowników, współpracowników i przełożonych. Możemy więc metaforycznie pomyśleć o tych składowych jako o drzewie, którego korzenie są wartościami pracownika, pień – przekonaniami, konary – nastawieniem, a liście – to jego zachowania i działania.

Jak zmierzyć się z tymi problemami w praktyce, napiszę Wam w kolejnych artykułach.

 

 

 

 

 

 

Pobierz
darmowego
e-booka!

Szkoła Coachingu - Bezpłatny e-book
Szybki kontakt
+
Wyślij!

Pobierz darmowego E-BOOKA

 

Zapisz się do newslettera!