Często żyjemy w paradoksie: chcemy miłości, tęsknimy za nią i równocześnie ją odrzucamy. Odrzucamy ludzi, którzy chcą nam ją dać. Często nieświadomie. Dlaczego tak się dzieje? Odrzucamy miłość i bliskość, bo kiedyś sami byliśmy odrzuceni. W taki sposób tworzy się w nas schemat odrzucania miłości.
Trudne emocje i niezaspokojone potrzeby z dzieciństwa
Głównym źródłem wczesnych schematów są niezaspokojone potrzeby emocjonalne w dzieciństwie i doświadczenia z tego czasu. Zwłaszcza te negatywne oraz temperament dziecka. Na kształtowanie schematów na początku wpływa rodzina, następnie rówieśnicy, szkoła, lokalna społeczność.
Czym jest schemat?
Schemat jest to ogólny, wszechogarniający wzorzec, składający się ze wspomnień, emocji, przekonań oraz doznań cielesnych, dotyczących danej osoby oraz jej relacji z innymi. Wykształcony w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania, rozwijany przez całe życie, w znacznym stopniu dysfunkcyjny („Terapia schematów”).
Dlaczego odrzucamy miłość?
Odrzucanie miłości jest związane ze schematem z obszaru rozłączenia i odrzucenia – osoby ze schematami z tego obszaru mają problem z tworzeniem bezpiecznego i satysfakcjonującego przywiązania do innych ludzi. Myślą, że ich potrzeby związane z akceptacją, stabilnością, poczuciem bezpieczeństwa, wsparciem emocjonalnym, miłością i przynależnością nie zostaną zaspokojone.
Co w praktyce oznacza odrzucenie miłości?
Przekładając język psychologii na język życia – jeśli masz doświadczenie odrzucenia przez rodziców lub inne autorytety z tego czasu, to zapamiętujesz ten stan głównie poprzez silne emocje i w taki sposób wytwarzasz schemat.
3 poziomy odrzucenia w miłości, jakie możesz zaobserwować:
- Zachowania innych odbierasz jako te, że ktoś ciebie odrzuca. Cierpisz, masz wiele ograniczających przekonań na temat siebie. Jeśli potrafisz zauważyć i uświadomić sobie, że to jest schemat, który odtwarzasz w życiu, to właśnie osiągnąłeś/aś potężny sukces.
- Druga, głębsza warstwa tego schematu polega na tym, że świadomie odrzucasz innych ludzi. Boisz się cierpienia, skrzywdzenia, przechodzenia jeszcze raz przez znany już ból. I warto to sobie również uświadomić.
- Trzecia, najgłębsza warstwa tego schematu jest taka, że uświadamiasz sobie, to sam/a siebie odrzucasz. I to jest ten moment największego wpływu – bo wpływu na siebie. To z czym potrzebujesz sobie poradzić – to z oporem przed odrzucaniem siebie. Pokonanie oporu w stosunku do samego siebie to trudne zadanie, ale do wykonania. Jak to zrobić? Weź odpowiedzialność za siebie, za to, że odrzucasz siebie, za swoje emocje, decyzje. To jest do zrobienia.
Zadanie dla ciebie:
- Czego nauczyłaś się o miłości w swoim domu?
- Jak miłość pokazywał ci twój tata, twoja mama?
- Czego nauczyłaś się o bliskości w swoim domu?
- Popatrz w lustro i zobacz, czy lubisz tą osobę, którą widzisz w lustrze?
- Jaką część swojego ciała lubisz, kochasz. A jaką część nie lubisz, odrzucasz?
#rokzwartosciami #wartosciwzyciuibiznesie #wartosciwzyciu
Źródło: „Terapia schematów” Jeffrey Young, Janet S. Klosko, Marjorie E. Weishaar
Otwórz się na miłość, naucz się budować miłość do samej/go siebie. Jeśli pokochasz siebie naprawdę, wówczas świat pokocha Ciebie. Już teraz zapraszam się do udziału w skutecznych kursach coachingowych:
- Kurs Life Coachingu online – 22.04.2023 r.
- Szkoła Coachingu II stopnia (stacjonarny) – 29.04.2023 r.
A jeśli chcesz dowiedzieć się na jakim etapie jest Twój związek zapraszam Cię do pierwszej części artykułu o wartości miłości, w którym popracujesz nad otwartą komunikacją z Partnerem dzięki darmowemu ćwiczeniu.