Jak mądrze kłócić się w związku?


Czy istnieje coś takiego jak konstruktywna kłótnia, czy można kłócić się nie obrażając i nie oceniając partnera? Dowiedz się jak można sprzeczać się „z głową” w związku, by osiągnąć cel i aby kłótnia nie okazała się bolesna, a produktywna. Bo jak się okazuje można się mądrze sprzeczać z współmałżonkiem, a dobra kłótnia prowadzi do zrozumienia i zażegnania konfliktu.

jak mądrze kłócić się z partnerem?

Jak zdrowo kłócić się z małżonkiem, by nie zaszkodzić relacji?

Niezwykle ciekawe badania dotyczące wpływu konfliktu między małżonkami na proces gojenia się ran zostało przeprowadzone przez lekarza Ronalda Glasera oraz psycholog Janice Kiecold Glaser. Badanie polegało na tym, że naukowcy wywołali małe rany na skórze, a następnie poprosili, aby osoby badane przez pół godziny prowadziły rozmowę na neutralny temat. W okresie kolejnych 3 tygodni monitorowali wydzielanie 3 rodzajów białka, które organizm wytwarza w celu gojenia ran.

Kiedy kłótnia wymyka się spod kontroli…

Następnie w kolejnym etapie poprosili uczestników badania, aby rozmawiali na temat będący powodem niezgody i konfliktu między nimi. Badacze byli obecni przy obu rodzajach rozmów, neutralnych i konfliktowych. Rezultaty badania wykazały, że wytwarzanie białka związanego z procesem gojenia się, zmniejszyło się u par, które kłóciły się. Natomiast u par, które intensywnie się kłóciły – stosując taką komunikację jak upokarzanie, sarkazm czy krytycyzm – proces gojenia się okazał się spowolniony o około 40%. We wcześniejszych eksperymentach tej psycholog, u wrogich wobec siebie par, stwierdzono również oznaki gorszego funkcjonowania układu immunologicznego.

Inne – podobne badania wykazały też podwyższone wartości ciśnienia krwi oraz zwiększone wydzielanie hormonów stresu wraz z tym jak emocja prowokowały hormonalne i genetyczne reakcje w całym organizmie.

TOP 5 wskazówek jak mądrze kłócić się z partnerem?

  1. O sytuacjach konfliktowych rozmawiaj na bieżąco, nie ukrywaj w sobie problemu czekając na „lepsze” czasy, nierozwiązany konflikt przybiera z czasem na sile, zaczyna narastać i w końcu prowadzi to do dużej awantury.
  2. Mów o swoich odczuciach, nie oceniaj partnera – nie konstruuj komunikatów w stylu: „ty zawsze”, „ty nigdy” itp. mów o sobie i o tym co czujesz zamiast używać oskarżeń.
  3. Daj się wypowiedzieć partnerowi i nie przerywaj – każdy ma prawo do własnych odczuć i własnego zdania. Postaw na konstruktywną rozmowę, jeżeli masz z tym problem ustalcie zasady, że każdy mówi przez np. 7 minut. Dzięki temu partnerzy mogą spokojnie się wypowiedzieć i wysłuchać nawzajem.
  4. Nie szantażuj, unikaj gróźb, nie ubliżaj – po pierwsze to nic nie da, a tylko zaostrzy konflikt. Po drugie, lepiej mówić o swoich emocjach i odczuciach, przekonywać lub namawiać używając konkretnych argumentów.
  5. Kłótnia to nie koniec świata – najważniejsze to dojść do porozumienia i zawsze szczerze rozmawiać. Bądź też otwarty na przeprosiny i sam przepraszaj. Konstruktywne konflikty czasem są potrzebne, prowadzą do autorefleksji, chwili zatrzymania i przeanalizowania swoich zachowań i zwyczajów.

Jeżeli nie do końca wiesz jak rozmawiać z partnerem, jak mówić o swoich emocjach i uczuciach, chcesz nauczyć się budować relacje osobiste z partnerem, dziećmi i rodziną – weź udział w naszych szkoleniach coachingowych. Zapisz się już teraz i poradź soebie w własnymi emocjami.

Pobierz
darmowego
e-booka!

Szkoła Coachingu - Bezpłatny e-book
Szybki kontakt
+
Wyślij!