Przemoc seksualna w sieci – podróż do uzdrowienia i budowanie świadomości

Ten artykuł dedykowany jest dla wszystkich osób, które padły ofiarą przemocy seksualnej, zarówno online, jak i w rzeczywistości. Oparty jest na moich osobistych doświadczeniach. Przez lata poszukiwałam drogi do uzdrowienia i chce teraz podzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą. Dzisiaj, przemoc seksualna manifestuje się również w przestrzeni internetowej, gdzie jej ofiary są często anonimowe, ale rany są równie głębokie.

W tym tekście nie oczekuję współczucia. To istotne, ponieważ będę się również odnosić do własnych przeżyć. Jestem w trakcie długiej podróży – już od 50 lat – w drodze do uleczenia tej świętej rany seksualnej, jaką nazywa to Ireneusz Lewin. Świadomie podążam tą drogą od 15 lat, odkąd ustąpiła amnezja, czyli zapomnienie o tym trudnym doświadczeniu. U mnie trwała ona przez 37 lat.

Jak długo trwa proces uzdrowienia – moje 15-letnie doświadczenie z terapią i coachingiem

Piszę ten artykuł dla kobiet i mężczyzn, którzy jako dzieci doświadczyli podobnej traumy jak ja. Od 15 lat przechodzę procesy terapeutyczne, coachingowe i pracuję z traumą. Chcę się podzielić tym, czego się nauczyłam. Chcę również nauczyć rodziców, którzy mają małe dzieci, jak o nie dbać, aby uchronić je przed tym rodzajem przemocy. Pragnę dostarczyć nadzieję, że można wyjść z tego doświadczenia i prowadzić szczęśliwe życie. Moim celem jest budowanie świadomości oraz przekształcanie lęku w miłość.

Niestety przemoc seksualna wcale nie zniknęła ani z kościoła, ani ze szkół, ani z rodzin.

Długotrwałe konsekwencje – piętno traumy na ciele, umyśle i emocjach

Przemoc seksualna pozostawia trwałe piętno w ciele, umyśle i emocjach dziecka. Wprowadza uczucie brudu, braku wartości, martwoty wewnętrznej oraz doświadczenia braku wsparcia ze strony najbliższych. Doprowadza do depresji, niestabilnych emocji i uderzeń emocjonalnych, które trudno jest fizycznie znieść. Codzienny lęk nieznanej przyczyny oraz przerażenie małego dziecka w dorosłym ciele są nieodłącznymi towarzyszami.

Kluczowe zasady terapii i uzdrowienia

Uzdrowienie z traumy seksualnej to długi i często bolesny proces, który zwykle wymaga profesjonalnej pomocy. Terapeuci używają różnych technik, takich jak terapia poznawczo-behawioralna, terapia EMDR, a także różne formy coachingu i wsparcia. Jest to podróż, która wymaga cierpliwości, odwagi i determinacji.

Jak chronić nasze dzieci?

Ochrona najmłodszych przed tego typu przemocą jest jednym z najważniejszych działań, jakie możemy podjąć. Edukacja i rozmowy na temat granic, zgody i cielesności są kluczowe. Otwarty dialog z dziećmi na temat tego, co jest akceptowalne, a co nie, może znacznie zmniejszyć ryzyko ich zetknięcia z przemocą seksualną.

Poszukiwanie sensu i świadomości – moje osobiste doświadczenia

W moim własnym doświadczeniu poszukuję sensu, przemiany i świadomości. Z każdą uwolnioną emocją staję się coraz bardziej świadoma siebie i patrzę na świat oraz ludzi z lekkością. Przestałam być ofiarą, przestałam walczyć i uciekać od tego problemu. Ostatnie 3 miesiące to czas pracy nad kolejnym etapem tego doświadczenia, kolejną jego warstwą. To naprawdę głęboka praca, ale chcę się nią podzielić, aby pomóc zmniejszyć poziom bólu i cierpienia, które przemoc seksualna niesie ze sobą na świecie. Mam nadzieję, że w przyszłości napiszę kolejny artykuł o roli rodziców w chronieniu swoich dzieci.

Wsparcie finansowe i zasoby

Nie każdy ma dostęp do profesjonalnej pomocy terapeutycznej. W tej kwestii każda forma wsparcia jest cenna. Możliwość pozyskania funduszy na terapie dla osób, które nie mogą sobie na nią pozwolić, jest jednym z kroków w kierunku zmniejszenia cierpienia.

Rozumiem, że wielu z was nie ma środków na cotygodniową terapię. Dlatego poszukuję sposobów, aby pomóc tym z was, których nie stać na terapię. Jeśli otrzymam odszkodowanie, połowę z niego przeznaczę na pomoc osobom, które nie mają środków. A MOŻE JEST KTOŚ Z WAS, KTÓRY CZYTA TEN TEKST I CHCIAŁBY PRZEZNACZYĆ KWOTĘ NA POMOC DLA TAKICH OSÓB? TO BYŁOBY NAPRAWDĘ WSPANIAŁE!

Przemoc seksualna to temat, którego nie można lekceważyć. Zarówno w przestrzeni rzeczywistej, jak i online, pozostawia trwały ślad w życiu ofiar. Budowanie świadomości, edukacja i terapia są kluczowymi elementami, które mogą pomóc w zmniejszeniu tego zjawiska i wsparciu ofiar na ich drodze do uzdrowienia.