Wpływ modlitwy na zdrowie i życie człowieka


Po co się modlić, czy modlitwa cokolwiek zmienia? W tym artykule inspirowanym książką „Geniusz w genach” napiszę o tym jaki wpływ na człowieka ma modlitwa, o kreowaniu życia człowieka poprzez intencję. Osoby wierzące w Boga nie będą zupełnie zdziwione. Wspomnę także o dobrych uczynkach i 7 minutach duchowości.

ludzie modlący się we wspólnej intencji

Siła modlitwy – czyli po co się modlić?

To co może zadziwiać, to 1200 badań naukowych (Annals of internal medicine, Journal of alternative and complementary medicine) ukazujących zależność między modlitwą i intencją/życzeniem a stanem zdrowia i długością życia.

  • Pacjenci, którzy się modlą szybciej zdrowieją.
  • Aby intencja modlitwy miała moc, musi być głęboka, bardzo osobista i wyrażana ze szczerym zaangażowaniem.
  • Musi płynąć prosto z serca.
  • Jest prawdopodobne, że praktykowanie modlitwy oprócz tego, że pomaga osobie, za którą ktoś się modli, działa korzystnie również na tego, kto to robi.
  • Jeśli MODLITWA jest intencją to możemy modlić się i kreować swoje życie w wielu aspektach.

Warto o tym pamiętać w tych niezbyt łatwych dzisiejszych czasach. Dobre uczynki oddziałują korzystnie na osobę, która je czyni.

Weź udział w kursie coachingowym z wykorzystaniem najnowszych odkryć dotyczących metod rozwoju „Od lęku do pokochania siebie naprawdę”.

Wpływ modlitwy na mózg

Wyniki badań wskazują, że regularne akty altruizmu przedłużają człowiekowi życie i zwiększają jego poczucie szczęścia. Dokumentuje to badanie przeprowadzone na 2700 mężczyznach, których poddawano badaniom przez 10 lat. Pokazało ono, że mężczyźni, którzy angażowali się regularnie w jakiś rodzaj wolontariatu, wykazywali wskaźnik śmiertelności o połowę mniejszy w porównaniu do tych, którzy nie brali udziału aktywności tego rodzaju.

Dodatkowo zaobserwowano inne efekty działań altruistycznych.

Są nimi:

  • zmniejszona reakcja na stres,
  • poprawa funkcjonowania układu immunologicznego,
  • przypływ radości życia,
  • spokój ducha,
  • dobre samopoczucie,
  • a nawet ulga w bólu fizycznym i emocjonalnym.

Efekty te utrzymywały się jeszcze długo po takich działaniach.

Wiara i modlitwa a zdrowie

Podobne rezultaty pokazali naukowcy z Instytutu Matematyki Serca (HearthMath Intitute), którzy stwierdzili, że troska i współczucie zwiększają wytwarzanie substancji wspomagających układ immunologiczny. Pielęgnowanie w sobie współczucia i działanie według złotej zasady jest aktem dobroci dla własnego organizmu.

Słowa Jezusa w Biblii: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” – są prawdziwe w sensie dosłownym i rzeczywistym”.

A przy okazji warto wspomnieć, że dr David Hawkins pisze w książce „Prawda czy Fałsz”, że poziom świadomości Biblii jest powyżej 700, czyli poziom oświecenia.

7 minut duchowego wsparcia

Psycholog dr Jean Kristeller w swoim badaniu ukazała efekt duchowego wsparcia jakiego udzielali swoim pacjentom ich lekarze w krytycznej fazie choroby, gdy oni mieli swoje duchowe rozterki. Czas trwania wsparcia to było 5 do 7 minut. Po upływie 3 tygodni pacjenci mówili o następujących rezultatach: lepsze samopoczucie pacjentów oraz mniej przypadków depresji.

Jednym z wniosków może być jaką siłę ma szczera, serdeczna rozmowa z drugim człowiekiem. Nie będzie to na wyrost, gdy powiem, że ma moc uzdrawiania. Zobaczcie, w jakim kierunku idzie rozwój narzędzi wspierających drugiego człowieka.

 

 

Pobierz
darmowego
e-booka!

Szkoła Coachingu - Bezpłatny e-book
Szybki kontakt
+
Wyślij!