Depresja u dzieci – jak wspierać dziecko, u którego rozpoznano depresję poprzez uważność i bycie obecnym?


Umiejętność bycia obecnym i uważnym dla dziecka, u którego rozpoznano depresję, jest niezwykle ważne i stanowi jedną z ważniejszych form wsparcia dla młodego człowieka. Depresja u dzieci to poważne wyzwanie, zarówno dla samych młodych osób, jak i dla ich rodziców. Co jeszcze mogą zrobić rodzice, by pomóc dzieciom radzić sobie z tym trudnym stanem?

jak pomóc dziecku z depresją?
Czy Twoje dziecko zmaga się z depresją? Czy trudności z koncentracją, brak motywacji, zmiany nastroju to symptomy, które wydają Ci się zbyt dobrze znane? W takim razie jestem tu, by pomóc.

Co to jest uważność i jak pomaga we wsparciu dziecka z depresją?

Uważność wiąże się z praktyką bycia obecnym, otwartym i w pełni zaangażowanym w danym momencie. Słuchaj uważnie swojego dziecka, daj mu przestrzeń do wyrażania swoich uczuć i myśli. Staraj się zrozumieć, co przeżywa, bez oceniania czy minimalizowania jego doświadczeń.

Jak wspierać dziecko z depresją? Poznaj zasadę obecności

Kiedy spędzasz czas z dzieckiem staraj się być całkowicie obecny. Podczas rozmowy słuchaj uważnie co młody człowiek ma do powiedzenia. Powstrzymaj się od mówienia i większość czasu milcz. Słuchaj aktywnie, od czasu do czasu potakuj, aby dać do zrozumienia, że jesteś cały czas uważny na słowa drugiej osoby, parafrazuj – dając do zrozumienia, że rozumiesz co chce powiedzieć.

Jak wyrażać zrozumienie i współczucie dla dziecka?

Bądź empatyczny. Wyrażaj zrozumienie i współczucie wobec trudności, z jakimi się boryka. Dzieci czują się często przytłoczone i nieważne, dlatego trzeba pokazać im, że ich uczucia są ważne i słuszne. Podczas rozmowy pytaj co czuje, ale nie nachalnie. Daj dziecku czas do namysłu, czasem nawet przez dłuższy czas oczekując na odpowiedź. W tym czasie dziecko formułuje myśli i odpowiedź.

Wspieranie dziecka z depresją – zachowaj spokój i cierpliwość

Depresja może sprawić, że dziecko będzie bardziej drażliwe, zmęczone lub wycofane. Bądź cierpliwy i wyrozumiały wobec tych zmian nastroju i zachowania. Gdy wspólnie spędzanie czas utrzymuj spokojny głos, mów powoli, powtarzaj niektóre słowa, jeśli tego potrzebuje dziecko.

Dziecko w depresji – jak prowadzić otwarte rozmowy z dzieckiem o jego uczuciach i myślach?

Zachęć dziecko do rozmowy o swoich uczuciach i myślach, ale nie naciskaj. Zadawaj pytania otwarte, aby dać mu możliwość opowiedzenia o tym, co go nurtuje. Najlepsze pytania zaczynają się od słów: co? jak? w jaki sposób? Unikaj pytania „dlaczego”, gdyż powoduje ono zwykle chęć tłumaczenia się. W zamian zapytaj na przykład: co czujesz? jak się czujesz? w jaki sposób mogę ci pomóc?. Zadawaj jedno pytanie na raz.

Znaczenie regularnych nawyków dla dziecka z depresją

Bardzo istotne dla dziecka z depresją jest wspieranie rutyny i zdrowego stylu życia. Pomóż dziecku utrzymać regularne nawyki, takie jak regularne posiłki, sen i aktywność fizyczna. Dobra dieta, sen i ruch fizyczny mają pozytywny wpływ na samopoczucie. Pamiętaj, że dzieci uczą się przez naśladownictwo, dlatego sam bądź przykładem zdrowych nawyków, wprowadź w domu pewne reguły, które dadzą powtarzalność i poczucie bezpieczeństwa. Zachęcaj do pozytywnych działań. Staraj się zachęcać dziecko do wykonywania czynności, które mu sprawiają przyjemność lub dostarczają satysfakcji. Mogą to być np. hobby, sport czy spędzanie czasu z bliskimi.

Profesjonalna pomoc to podstawa! Jak znaleźć specjalistę ds. depresji dziecięcej?

Choć wsparcie emocjonalne i uważność rodziców są kluczowe w pomaganiu dziecku z depresją, to zawsze warto sięgnąć po profesjonalną pomoc. Depresja jest poważnym zaburzeniem, dlatego ważne jest skonsultowanie się ze specjalistą.

Jeżeli Twoje dziecko choruje na depresję, bardzo chętnie Ci pomogę, udzielę merytorycznego wsparcia. Od wielu lat pracuję terapeutycznie z osobami młodymi i dorosłymi mierzącymi się z depresją. Pamiętaj, że szukanie pomocy to nie znak słabości, ale ważny krok w kierunku zdrowia Twojego dziecka. Zapraszam do kontaktu i do gabinetu. Prowadzę warsztaty, skuteczne programy terapeutyczne oraz sesje indywidualne z młodymi osobami zmagającymi się z depresją.

Lilianna Kupaj

Czytaj także:

Jak pomóc dziecku, które choruje na depresję?

Pobierz
darmowego
e-booka!

Szkoła Coachingu - Bezpłatny e-book
Szybki kontakt
+
Wyślij!