Każdy z nas przeżywał lub przeżywa trudne chwile. Szczególnie często dotyka do menedżerów. Poznaj korzyści zdrowotne płynące z wyznań ustnych i popraw swoje kompetencje komunikacyjne. Okazuje się, że największy problem stanowi zebrać się w sobie i zacząć, a gdy już tego dokonasz samo pisanie pójdzie gładko.
Jak rozmawiać o trudnych sprawach?
Mówienie o traumie, polega nie tylko na pozbyciu się zahamowań. Zazwyczaj bowiem, gdy opowiadamy o trudnym doświadczeniu, ktoś inny tego słucha. Opowiadanie o traumie (w sposób werbalny lub na piśmie) może więc przynieść Ci takie korzyści jak: uważność słuchacza, współczucie, a nawet pomoc finansową. I choć niewątpliwie są to rzeczy cenne, opowiadając o trudnych doświadczeniach można zyskać o wiele więcej.
👉Akt mówienia przyczynia się szczególnie do zmiany naszego sposobu myślenia o uczuciach związanych z traumatycznymi wydarzeniami oraz do naszej samooceny.
Zwierzanie korzystnie wpływa na naszą psychikę i organizm
Ujawnianie a ukrywanie doświadczeń
Wielokrotnie próbowano to badać, mierzyć i diagnozować. Na przykład: jak pisanie i mówienie o swoich traumatycznych doświadczeniach, wpływa na ciśnienie krwi, tętno, napięcie mięśni twarzy oraz temperaturę ciała? Okazało się, iż po wyznaniu tego co boli, ludzie mieli niższe ciśnienie krwi, niż przed rozpoczęciem eksperymentu. Pisanie trudnych sprawach przynosi wiele korzyści zarówno dla psychiki, ale także dla ogólnego zdrowia naszego organizmu i wpływa pozytywnie na wiele innych aspektów życia.
👉Gdy ludzie naprawdę się otwierają oraz ujawniają swoje najskrytsze myśli i uczucia, następuje wiele natychmiastowych i długoterminowych zmian w organizmie.
Dlaczego lepiej się zwierzać niż mieć tajemnice?
Twój mózg się zwierza
Brzmi to niczym slogan, choć prawdą jest najprawdziwszą. Im więcej ukrywamy, tym gorzej dla nas. Konfrontacja z traumą ma bowiem dobroczynny wpływ na nasz organizm, a ujawnianie tajemnic wpływa korzystnie na funkcjonowanie naszego układu odpornościowego, co w konsekwencji znacząco zmniejsza liczbę wizyt u lekarza. Przez kilka następnych tygodni lub miesięcy, można ponadto zaobserwować polepszenie ogólnego stanu zdrowia fizycznego i psychicznego.
👉Przekładanie naszych intensywnych przeżyć na słowo pisane bądź mówione, zwiększa zdolność naszego mózgu do radzenia sobie ze stanami emocjonalnymi, umożliwia także pokonanie wstydu i strachu.
Dzięki temu możemy żyć w zgodzie z sobą oraz tworzyć trwałe i oparte na szczerości relacje z innymi.
Brene Brown, (University of Houston’s Graduate College of Social Work, McCombs School of Business at the University of Texas at Austin)