Nie tłum emocji! O terapeutycznej mocy pisania


moc pisania Lilianna Kupaj
Oceń artykuł post

 Jak emocje wpływają na podejmowanie decyzji i przede wszystkim na zdrowie? Wszystko zależy od tego jak sobie z nimi radzimy. Jedno jest pewno, długotrwałe utrzymywanie tajemnic, hamowanie ekspresji przeżyć, wpływa negatywnie na człowieka – prowadzi do zamknięcia się w sobie, zaburzeń psychicznych i fizycznych. Naukowcy dowodzą, że pisanie o trudnych emocjach i przeżyciach jest skutecznym narzędziem terapeutycznym, które pomaga złagodzić stres, przepracować bolesne uczucia, uzyskać realny wgląd we własne emocje i zachowanie.

Z autopsji każdy z nas wie, że ukrywanie emocji i przeżyć wpływa źle na naszą psychikę i zdrowie. Pytanie jednak brzmi: na ile źle i co to znaczy dla naszego organizmu? Żeby na nie odpowiedzieć, należy przyjrzeć się problemowi bardziej dogłębnie. Celem tego artykułu jest więc zdiagnozowanie problemu oraz podanie praktycznego rozwiązania. Już teraz zapraszam Was na konferencję online International Coaching Day 2021, podczas której w jednym z wykładów pn.: „Pisanie jako autoterapia” wyjaśnię m.in. jaki wpływ ma tłumienia emocji i hamowania emocji, myśli na nasze zdrowie. 

Tłumienie emocji jak przestać?

Zacznijmy od tego, iż trzymanie informacji lub emocji w tajemnicy, wymaga od każdego z nas ogromnego wysiłku fizycznego. Utrzymywanie tajemnic „wewnątrz siebie”, osłabia ponadto naszą zdolność myślenia i zwiększa napięcie. Z kolei ujawnienie tajemnicy i „wyrzucenie jej z siebie”, znacząco zmniejsza jej szkodliwy wpływ. Jeśli więc trzymamy traumę w tajemnicy, to ryzyko wystąpienia kłopotów zdrowotnych zwiększa się wielokrotnie. Najczęściej ukrywane traumy, to traumy seksualne.

Mówiąc „mam raka” – afirmujesz chorobę, zamiast zdrowia. A przecież język może leczyć!

Pisanie jako skuteczna forma terapii

Badania naukowe dowiodły, iż osoby piszące o przeżyciach traumatycznych, odczuwały większe nasilenie smutku i lęku bezpośrednio po ich opisaniu. Uczestnicy badań porównywali ten stan do odczuć towarzyszących po obejrzeniu jakiegoś smutnego filmu. Zalecono im więc terapię, polegającą na wyrzuceniu z siebie traumy za pomocą pisania terapeutycznego, czyli opisania wszystkiego co niszczy i boli, a więc wydalenia tego ze swego organizmu.

Co daje pisanie terapeutyczne?

Okazało się, iż osoby te zaobserwowały u siebie faktyczną poprawę stanu zdrowia już w ciągu dwóch do trzech miesięcy po zakończeniu sesji. Stwierdzono to nie tylko na podstawie ich relacji osobistych, ale także na podstawie testów.

Ponadto wyniki pokazały jednoznacznie, iż osoby piszące terapeutycznie, po zakończeniu terapii dużo rzadziej korzystały potem z badań lekarskich, a liczba wizyt w przychodniach, była dwukrotnie niższa niż w przypadku osób z grupy kontrolnej. Uczestnicy terapii doświadczali ponadto większego poczucia sensu i celowości życia.

Pisanie terapeutyczne jako najprostsza i najtańsza terapia

A skoro tak jest, to nic nie stoi na przeszkodzie byś i Ty tego spróbował/a. W przypadku jakichkolwiek trudności czy wątpliwości, pomogę Ci z radością.

Szybki kontakt
+
Wyślij!