Pisanie od zawsze jest obecne z moim życiu, pracy naukowej i coachingowej. Pisanie intencjonalne, czy pisanie terapeutyczne to skuteczna metoda samopomocy, która przynosi wiele korzyści dla zdrowia psychicznego. Ten temat od zawsze mnie fascynuje. Piszę regularnie dla siebie, bo to przynosi mi ulgę, od kilkunastu lat prowadzę pamiętnik. Zawsze mam ze sobą zawsze mam piórnik, w którym są 3 pióra, kilka kolorów długopisów i przynajmniej dwa zeszyty. W czym tkwi moc pisania intencjonalnego?
Pisanie jako narzędzie terapeutyczne
Pierwszą inspiracją spojrzenia poważnie na pisanie jako metodę terapeutyczną było pewne badanie. Kilka lat temu przeczytałam w książce „Psychologia i życie” profesora Zimbardo i prof. Gerriga o pewnym badaniu, które mną mocno poruszyło.
Badanie dotyczyło osób chorych na hiv – na czym polegało?
W badaniu uczestniczyło 37 osób dorosłych zakażonych wirusem HIV. Mniej więcej połowa z nich została przydzielona do grupy, która miała wypowiadać się pisemnie na temat swoich emocji. Podczas czterech 30 – sto minutowych sesji następujących dzień po dniu uczestnicy eksperymentu pisali o swoich „najbardziej traumatycznych i wywołujących najsilniejsze emocje doświadczeniach życiowych”.
Badani z grupy kontrolnej spędzili taką samą ilość czasu na wykonywaniu zadania neutralnego, opisując, co robili poprzedniego dnia. Aby ocenić wpływ pisania o swoich emocjach, badacze mierzyli poziom wirusa HIV – liczbę kopii wirusa HIV w mililitrze krwi. Badanie wskazuje na olbrzymi wpływ pisania o emocjach. U badanych, którzy pisali na ten temat, odnotowano niższe poziomy wirusa w pomiarach przeprowadzonych 2 tygodnie, 3 miesiące i 6 miesięcy po eksperymencie.
Przedstawione wyniki badania są spójne z innymi danymi wspierającymi tezę, że poziom stresu u jednostki ma wpływ na przebieg zakażenia wirusem HIV.
Dowiedz się więcej o mocy pisania terapeutycznego z najnowszej książki Lilianny Kupaj!!
Twój podręczny Mentor. 77 narzędzi rozwojowych – jest już DOSTĘPNY!
Pisanie ekspresywne – co to?
Drugą inspiracją do dzielenia się wiedzą o znaczeniu pisania terapeutycznego są ponad trzydziestoletnie badania doktora Jamesa Pennebakera oraz Joshua Smitha.
Prowadzili oni badania związane z wpływem pisania na proces terapeutyczny, na uwalnianie emocji, na radzenie sobie z traumą czy też rozwijanie umiejętności i zdolności. Po raz pierwszy ich publikacje ukazały się w postaci książki w 1990 roku, a więc historia tych badań jest długa, a one wciąż trwają.
Autorzy tej książki zalecają specyficzny rodzaj pisania, mianowicie jest to pisanie tak zwane pisanie ekspresywne. Na czym ono polega? Otóż na tym, by pisać bez namysłu, analizy, zwracania uwagi na styl, gramatykę, błędy czy logikę pisania. Chodzi o to, żeby podczas pisania przy którym zdołamy wyrzucić wszystko co dzieje się na bieżąco w naszym umyśle związku z procesami myślowymi dotyczącymi określonych wydarzeń trudnych wydarzeń w naszym życiu. to co mnie zafascynowało w rezultatach badań to to że krótkie dwudziesto- trzydziesto minutowe sesje pisania tak bardzo wpływają na nasz organizm i parametry krwi.
Pisanie ekspresywne – na co wpływa?
A więc na co wpływa pisanie ekspresywne? Na jakie konkretnie parametry krwi? Mianowicie obniża ciśnienie krwi, zmniejsza napięcie skóry oraz napięcie mięśniowe.
Trzecią inspiracją były sesje coachingowe i terapeutyczne z młodzieżą i dziećmi dotyczące postępów w nauce. Mam kilka szczególnie zapamiętanych.
Weronika 18-letnia dziewczyna uczennica klasy maturalnej. Niewierząca we własne siły, z obniżonym poczuciem wartości, z brakiem pewności siebie. Zaprosiłam ją do podania kilku wartościowych zdań, jakie może opowiedzieć o sobie. Prócz łez, nic nie potrafiła opowiedzieć dobrego o sobie. Zaprosiłam ją spontanicznie do stworzenia rysunku na temat swoich talentów (była uzdolniona artystycznie, pięknie rysowała, ale porzuciła ten talent). Rysowała z łatwością, ale gdy miała przedstawić swoje talenty – poczuła się zablokowana. Poprosiłam, aby przyłożyła ołówek do kartki, i ręka sama narysuje to co trzeba. I zadziałało. Zaczęła rysować bardzo powoli, potem szybciej, aż powstał wyjątkowy rysunek.
Ciąg dalszy nastąpi…
Lilianna Kupaj.
Pisanie terapeutyczne może pomóc klientom w lepszym zrozumieniu swoich potrzeb i wartości, co może prowadzić do większej samoświadomości i poczucia spełnienia. To bardzo skuteczne narzędzie coachingowe, które może pomóc klientom osiągnąć pozytywne zmiany w swoim życiu.
Jeżeli chcesz zgłębić ten temat, a także poznać więcej cennych i nowoczesnych narzędzi coachingowych zapraszam Cię na kurs SZKOŁA LIFE COACHINGU ONLINE. Wejdź w poniższy link, poznaj szczegóły i dołącz do wyjątkowej społeczności coachów. Zapraszam!