Pisanie terapeutyczne ma wielką MOC! Zobacz co możesz zyskać!


Badania dowodzą, że pisanie o negatywnych emocjach i uczuciach jest niezmiernie ważną częścią procesu terapeutycznego. Pisanie i mówienie o trudnych rzeczach w sposób szczery i otwarty przynosi ulgę na zdrowia psychicznego. Jak wykształcić nawyk pisania terapeutycznego oraz jakie korzyści zdrowotne wynikają z pisania? Zapraszam do artykułu. 

pisanie terapeutyczne Lilianna Kupaj
Praktyka pisania może przynieść ulgę w stresie, poprawić samopoznanie i wspierać gojenie emocjonalne.

Pisanie ekspresywne – na czym polega?

Pisanie ekspresywne to technika terapeutyczna polegająca napisaniu o przykrym doświadczeniu przez 15-20 minut dziennie w ciągu trzech lub czterech dni. Ta bardzo prosta metoda wpływa na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego osób, które ją stosują. Dobre samopoczucie utrzymuje się przez tygodnie, miesiące, a nawet lata w porównaniu z ludźmi opisującymi zdarzenia neutralne emocjonalnie.

Twój podręczny Mentor. 77 narzędzi rozwojowych – NOWE WYDANIE KUP TERAZ! 

Zwyczaj pisania – jak pisanie terapeutyczne może odmienić Twoje życie?

Prowadzenie pamiętnika czy dziennika jest codziennym zwyczajem wielu przedsiębiorców oraz jedną z najpowszechniejszych metod samoanalizy obecną w życiu wielkich liderów i ludzi sukcesu. Jim Rohn, znany amerykański mówca motywacyjny i przedsiębiorca, na początku swojej kariery ledwo wiązał koniec z końcem. Kiedy spotkał swojego mentora, Earla Shoaffa, w ciągu sześciu kolejnych lat, stał się milionerem. Zalecił mu pisanie i regularne prowadzenie dziennika. Tak też robił przez ponad pięćdziesiąt lat. Dziennik prowadziły też m.in.: takie osobistości jak Marek Aureliusz, Napoleon Bonaparte czy Maria Curie-Skłodowska.

Zalety pisania terapeutycznego – jak pisanie terapeutyczne wspiera zdrowie psychiczne? 

Pisanie i mówienie o trudnych wydarzeniach jest korzystne dla ludzkiej psychiki. Niektórzy uważają, że opowiadanie o traumie jest cenne przede wszystkim w procesie osiągania katharsis, ponieważ pacjent wyraża stłumione emocje.

(Katharsis gr. oczyszczenie) – uwolnienie od cierpienia, odreagowanie zablokowanego napięcia, stłumionych emocji, skrępowanych myśli i wyobrażeń).

Inni z kolei uważają, że mówienie pomaga uzyskać wgląd w przyczyny problemów spowodowanych dramatycznym doświadczeniem oraz znaleźć ich potencjalne rozwiązanie. Dochodzi bowiem wtedy do uwalniania emocji (czyli do uwalniania uczuć) w wyniku przerwania zwykłego mechanizmu ich tłumienia. Podczas tego procesu mogą nastąpić zmiany stylu mówienia i pisania, a także zmiany parametrów fizjologicznych. Doświadczenie to jest ściśle powiązane z różnymi stanami świadomości, takimi, jak choćby możliwy do osiągnięcia w psychoterapii stan podobny do transu.

Jak utrzymywanie tajemnic i hamowanie ekspresji przeżyć wpływa na człowieka?

Trzymanie informacji lub emocji w tajemnicy wymaga wysiłku fizycznego od osoby. To świadomy akt tłumienia lub hamowania myśli i uczuć. Sekrety mogą przyczyniać się do zmian biologicznych i wpływać długoterminowo na ogólny stan zdrowia. Utrzymywanie tajemnic osłabia zdolność myślenia osoby, zwiększa napięcie. Z kolei ujawnienie tajemnicy zmniejsza ich szkodliwy wpływ na zdrowie. Wyjawienie tajemnicy zmniejsza biologiczne napięcie u osoby. Ujawnienie tajemnicy zmusza do refleksji oraz ponownego przyjrzenia się wydarzeniom z życia.

Jakie są korzyści zdrowotne płynące z wyznań ustnych i pisemnych?

Mówienie o trudnościach lub traumatycznych doświadczeniach, polega nie tylko na pozbyciu się zahamowań. Zazwyczaj bowiem, gdy opowiadamy o trudnym doświadczeniu, ktoś inny tego słucha. Opowiadanie o traumie (w sposób werbalny lub na piśmie) może więc przynieść Ci takie korzyści jak: uważność słuchacza, współczucie, a nawet pomoc finansowa. I choć niewątpliwie są to rzeczy cenne, opowiadając o trudnych doświadczeniach możesz zyskać o wiele więcej. Akt mówienia, przyczynia się szczególnie do zmiany naszego sposobu myślenia o uczuciach związanych z traumatycznymi wydarzeniami oraz do naszej samooceny.

Jakie są korzyści z ujawniania doświadczeń?

Pisanie i mówienie o swoich traumatycznych doświadczeniach, wpływa na ciśnienie krwi, tętno, napięcie mięśni twarzy oraz temperaturę ciała. Okazało się, iż osoby, które ujawniały dużo emocji w trakcie wyrzucania z siebie swoich traum, miały na ogół podwyższone tętno i ciśnienie krwi, gdyż prawie połowa grupy badawczej płakała, a płacz wiąże się przecież z ruchem niemalże całego ciała. Najciekawsze jest jednak to, iż ostatecznie osoby te miały niższe ciśnienie krwi po wyznaniu tego co boli niż przed rozpoczęciem eksperymentu.

Gdy ludzie naprawdę się otwierają oraz ujawniają swoje najskrytsze myśli i uczucia, następuje wiele natychmiastowych i długoterminowych zmian w organizmie.

Twój mózg się zwierza

Lieberman i wsp. z Uniwersytetu Kalifornijskiego przeprowadzili wyjątkowy eksperyment. Osoby, które bały się pająków, ale ujawniały swój lęk, gdy w ich pobliżu znalazł się prawdziwy pająk, były w stanie podejść do niego bliżej niż osoby, które tylko go obserwowały.

Lieberman nazywa ten proces etykietowaniem afektu – wyrażanie negatywnych emocji za pomocą języka, osłabia ich szkodliwy wpływ na daną osobę.

Pisania terapeutyczne – Twoja droga do dobrostanu psychicznego

Badacze odkryli, że część mózgu zwana prawą korą przedczołową jest związana z wytężoną kontrolą nad naszymi stanami emocjonalnymi. Gdy ten obszar jest aktywny, inne części mózgu związane z silnymi emocjami – wyłączają się. Innymi słowy, przekładanie intensywnych przeżyć na słowa zwiększa zdolność naszego mózgu do radzenia sobie ze stanami emocjonalnymi. Konfrontacja z traumą ma dobroczynny wpływ na nasz organizm, a ujawnianie tajemnic wpływa korzystnie na funkcjonowanie naszego układu odpornościowego, na ciśnienie krwi, tętno i reakcje skórne, co w konsekwencji znacząco zmniejsza liczbę wizyt u lekarza. Przez kilka następnych tygodni lub miesięcy, można ponadto zaobserwować polepszenie ogólnego stanu zdrowia fizycznego i psychicznego. Brene Brown przekonuje, że przyznanie się do uczyć, które badaczka nazywa potrzebą uznania i zaakceptowania własnej słabości umożliwia także pokonanie wstydu i strachu. Dzięki temu możemy żyć w zgodzie ze sobą oraz tworzyć trwałe i oparte na szczerości relacje z innymi.

Jeżeli chcesz odkryć moc pisania jako narzędzia terapeutycznego dołącz teraz do naszego wyjątkowego kursu coachingowego Szkoła Life Coachingu online. Dowiesz się jak proces pisania uzdrawia umysł, uwalnia emocje i odnajdziesz wewnętrzną równowagę. Zobacz jakie jeszcze korzyści osiągniesz biorąc udział w kursie ⤵️

>> CHCE WZIĄĆ UDZIAŁ W SZKOLE LIFE COACHINGU ONLINE <<

Pobierz
darmowego
e-booka!

Szkoła Coachingu - Bezpłatny e-book
Szybki kontakt
+
Wyślij!