Pytania coachingowe dla managerów i nie tylko…


Pytania diagnozujące i wznoszące – model do pracy z ograniczającymi przekonaniami. Drodzy, niezmiernie się cieszę, że spędziliście na mojej stronie tyle czasu czytając artykuł na temat pytań w coachingu. Prawie 5000 wyświetleń. Super, cieszę się bardzo. Idąc za ciosem, chcę wam przedstawić kolejny artykuł w ramach tego tematu.  Pytania diagnozujące i wznoszące® – moje autorskie narzędzie.

pytania coachingowe Lilianna Kupaj
Skuteczne pytania coachingowe to praktyczne narzędzie, z pomocą którego będziesz mógł dotrzeć do serc i umysłów swoich klientów.

Poszukując jak najlepszych i najskuteczniejszych metod pracy z klientem wypracowałam w toku swojej 17-letniej kariery coacha system zadawania pytań, który sprawnie prowadzi klienta do rozwiązań. W zasadzie ten system składa się tylko z dwóch rodzajów pytań, jedne docierają do sedna problemu, drugie prowadzą do rozwiązań. Nazwałam je diagnozującymi i wnoszącymi. 

Pytania diagnozujące i wznoszące – model do pracy z ograniczającymi przekonaniami

Jakie są korzyści wynikające z zastosowania pytań diagnozujących i wznoszących? Pytania coachingowe pozwalają sprawnie i efektywnie pracować z ograniczającymi przekonaniami. Ponadto rozwijają umiejętność stawiania pytań, zwiększają kreatywność coacha, pozwalają i pomagają na prowadzenie sesji podążających za klientem. Co więcej sprawnie prowadzą klienta do rozwiązań, pozwalają efektywnie wykorzystać czas podczas sesji, zwiększają elastyczność działania.

Pytania coachingowe przykłady

Przeczytaj poniższą historię.

Historia Basi

W pewną sierpniową niedzielę odebrałam telefon od mojej klientki — mamy trójki dzieci, która mocno przestraszona zapytała, czy może skorzystać z mojej pomocy. Jej córka znalazła się właśnie w szpitalu, a jej stan określano jako ciężki. Bez wahania wyraziłam zgodę na spotkanie. Niedługo po tym telefonie znalazła się u mnie. Przez cały czas zastanawiałam się, czego ona może ode mnie potrzebować?  Gdy przyjechała, dokładnie opowiedziała o tym, co się stało. Wówczas empatycznie zadałam jej pytanie: – Jak mogę ci pomóc? Czego ode mnie oczekujesz? Zapadło dłuższe milczenie, po czym klientka nagle stwierdziła: — Wiesz, mąż mnie obwinia o to wydarzenie. Pozostało niejako wrócić do początku rozmowy i zadać sakramentalne pytania coacha: – To w czym mogę ci pomóc? Tym razem monolog dotyczył męża: jaki on jest, jak układa się z nim życie, a właściwie – nie układa. Po godzinie rozmowy i uważnym słuchaniu zadałam ponownie pytania: – To w czym mogę ci pomóc? Po chwili ciszy doszłyśmy do prawdziwego powodu wizyty. Klientka powiedziała: – Nie wiem, czy chcę nadal być z mężem. Nie czuję się przy nim sobą, nie czuję swojej wartości. W ten sposób ustaliłyśmy wreszcie, co jest istotą jej problemu. Musiała się tylko dłużej zastanowić, aby do tego dojść.

Już teraz zapraszam Cię do udziału w skutecznych kursach coachingowych, podczas których dowiesz się jak skutecznie pracować z Klientem, zadawać mocne pytania coachingowe. Poznaj siłę dobrych pytań coachingowych, buduj wartościowe relacje, zdobywaj nowych klienów, osiągaj sukces w zawodzie coacha.

Kurs Life Coachingu online– 22.04.2023 r.

Szkoła Coachingu II stopnia(stacjonarny) – 29.04.2023 r.

Pytania coachingowe – sztuka zadawania pytań w coachingu

Przedstawiona historia doskonale obrazuje, że tak właśnie jest w coachingu – czasem to, co wydaje się być sednem sytuacji, wcale nim nie jest. I z całą pewnością pytania diagnozujące i wznoszące pomagają w tym.

Skuteczne pytania coachingowe – jaki jest cel pytań w coachingu

Celem zadawania pytań diagnozujących i wznoszących jest podążanie za klientem, aby odkrywać ograniczające przekonania. Stawianie właściwych, poruszających pytań jest sztuką przez duże „S”. Oczywiście to zależy od osobowości coacha, jego ulubionych stylów pracy i innych rzeczy. Warto zatem docenić sztukę stawiania pytań.

Pytania coachingowe książka

Wykorzystaj potencjał mocnych pytań coachingowych, zwiększ swoją skuteczność w zawodzie coacha. „Podręczny mentor” (teraz w PROMOCJI) to jedyna taka książka na rynku, która w pełni pozwoli Ci rozwinąć skrzydła w pracy coacha. Pomoże Ci budować relacje oraz je pogłębiać.

Czym są pytania diagnozujące?

Poznaj cechy pytań diagnozujących:

  • otwarte pogłębione pytania,
  • docierają do sedna problemu,
  • uszczegóławiają problem,
  • tną przekonanie na mniejsze części, aby odkryć, który aspekt jest ważny dla klienta,
  • docierają do rdzennych, blokujących przekonań, znajdujących się na poziomie tożsamości i celu w Modelu Diltsa.

Pytania wznoszące – najważniejsze cechy:

  • również otwarte pogłębione pytania,
  • zadawane są w celu przeniesienia klienta z poziomu problemu na poziom celu,
  • pomagające zobaczyć cel,
  • pomagające klientowi znaleźć możliwości,
  • dające poczucie sprawstwa,
  • podnoszące poziom energii do działania.

Poniżej podaję przykłady ograniczających przekonań umiejscowione na najwyższych poziomach Diltsa:

  1. Jestem bezwartościowy, zły, niegodny miłości.
  2. Nie zasługuję na … miłość, pieniądze, awans, podwyżkę.
  3. Jestem bezsilna/y.
  4. Nie jestem kochana/y.
  5. Jestem nieudacznikiem.
  6. Jestem niechciana/y.
  7. Jestem inna/y.
  8. Nie jestem godzien/godna zaufania.
  9. Życie nie ma sensu.

Odkrycie tych przekonań to wielki przełom w pracy z klientem. To niesienie ulgi i transformacja myśli, które ograniczają potencjał człowieka.

Dziękuję, że czytasz ten artykuł. Niech Cię inspiruje i służy twoim klientom.

Pobierz
darmowego
e-booka!

Szkoła Coachingu - Bezpłatny e-book
Szybki kontakt
+
Wyślij!