Siła nawyku – czym jest w istocie?


Z pewnością każdemu z Was się to zdarzyło: wchodzisz do łazienki, w której twój poprzednik zostawił włączone światło. Pomimo tego tuż przed otwarciem drzwi i tak sięgasz do kontaktu. Oczywiście gasisz wtedy to, co było zaświecone i z rezygnacją pukasz się w czoło. Przyrzekasz sobie wtedy solennie, że to już ostatni raz, że już nigdy więcej. I przy następnej okazji robisz oczywiście to samo.

Warto przeczytać:

  1. Podręczny Mentor. 60 narzędzi coachingowych 
  2. Coaching przy kuchennym stole
  3. Mistrzowski Kurs Trenerski 

nawyk jak powstaje

Buduj nawyki, które doprowadzą Cię do szczęśliwego życia. Nasz kalendarz pozwoli Ci pracować nad nawykami, precyzować wartości i zarządzać nimi w czasie.

KUP TERAZ: 

Co to jest nawyk?

Przez nawyk możemy rozumieć wiele rzeczy, zależnie od kontekstu. Często uznajemy za niego przyzwyczajenie lub nałóg. Ale to są tylko rodzaje nawyku, gdyż nasze przyzwyczajenia dotyczą spraw drobnych, codziennych. Ich znaczenie jest raczej drugorzędne, a ich wpływ może być łatwo zniwelowany.

Nawyk – jak powstaje?

Encyklopedia twierdzi, że nawyk, to zautomatyzowana czynność (sposób zachowania lub reagowania), którą nabywamy w wyniku ćwiczeń, głównie przez powtarzanie.

Jest więc on zautomatyzowanym działaniem, które pojawia się zawsze, gdy zjawi się odpowiedni wyzwalacz nawyku. Innymi słowy, w określonej sytuacji, automatycznie postąpimy zgodnie z wykształconym wzorcem, wykorzystując zachowania zapisane w naszej podświadomości.

Uważaj więc bardzo, bo nałogiem może stać się każdy nawyk i każde przyzwyczajenie. Przykładowo: pijąc kawę – zapalasz papierosa. Jeśli tak robisz w istocie, to gdy tylko poczujesz tytoniowy dym (wyzwalacz), momentalnie masz ochotę na kawę – nawet, jeśli dziś wypiłeś ich już pięć.

5 nawyków skutecznego działania

Aby wykształcić nawyk, niezbędnych jest 5 poniższych zasad. Przeanalizuj je teraz uważnie, gdyż mądrze zastosowane staną się przewodnikiem twojego osobistego rozwoju oraz sukcesu w dowolnej sferze życia:

  1. Dowiedz się, czego chcesz naprawdę.
  2. Odpowiedz sobie na pytanie: co mogę poświęcić i czego zdecydowanie nie chcę już robić?
  3. Nie wprowadzaj więcej niż trzy zmiany na raz – działaj powoli, krok po kroczku.
  4. Bez przerwy monitoruj efekty swoich działań.
  5. Wiedz, jakie przeszkody czekają cię po drodze i uświadom sobie, że bez nich się nie obejdzie.

Jak wyrobić nawyk?

No dobrze, powziąłeś już mocne postanowienie, ale na pewno zastanawiasz się teraz, ile to potrwa? Ile potrzebuję czasu, by powtórzenia stały się moim nawykiem?

Już w latach 50-tych ubiegłego wieku, dr Maxwel Maltz odkrył, że trzeba na to minimum 21 dni. Ale ludzie, jak to ludzie, usunęli to minimum i zakarbowali sobie tylko te 21 dni. Otóż niestety nie. W trzy tygodnie nawyku wypracować się nie da, chyba, że miałbyś wyjątkowe szczęście. Badania wskazują jednoznacznie, że potrzeba na to minimum 2 miesięcy (słynne 66 dni), choć czasem o wiele, wiele więcej – nawet i roku.

Nawyk wytrwałości. Jak go wykształcić metodą małych kroków?

Decydującym czynnikiem jest bowiem wytrwałość. By wypracować jakiś nawyk, należy być wręcz mułowato upartym i podążać cierpliwie do celu. Nawet, gdy wydaje się, że ten pierwszy krok trwa w nieskończoność i nie przynosi żadnych efektów.

Cierpliwość, wytrwałość, determinacja – jak wyrobić nawyk?

Masz dość – niepotrzebnie. Podam ci bowiem teraz prosty i skuteczny sposób, by wszystko się powiodło. Nazywa się HABIT TRACKER. Jest to swoistego rodzaju dziennik, w którym codziennie będziesz notować czy dany cel, zadanie, lub upragniony nawyk został zrealizowany. Wiadomo przecież, że zapisując jakiś cel i rozkładając go na czynniki pierwsze, zwiększasz szanse jego realizacji.

To bardzo proste. Wystarczy zrobić sobie w zeszycie tabelkę z dniami miesiąca i czynnościami, które będziesz wciąż powtarzać. Takie działanie przyjemnie skończy każdy twój dzień, pozwalając ci w pełni ukontentowania udać się na nocny spoczynek.

Tak więc – do dzieła!

Pobierz
darmowego
e-booka!

Szkoła Coachingu - Bezpłatny e-book
Szybki kontakt
+
Wyślij!